Najważniejsze zmiany podatkowe dla przedsiębiorców 2019/2020

Przełom roku 2019 i 2020 to wiele reform dla przedsiębiorców. Jak się kształtują i co trzeba wiedzieć, aby dostosować swój biznes do nadciągających zmian?

Biała lista podatników VAT

1 września 2019 roku weszła w życie ustawa dotycząca elektronicznego wykazu czynnych podatników VAT (tzw. biała lista podatników VAT). Wskazuje ona, że przedsiębiorca może odszukać potrzebne informacje o kontrahencie dotyczące jego statusu podatnika VAT oraz numeru konta bankowego na jaki powinniśmy dokonywać przelewów z tytułu opłaty faktur. Wiąże się to także z solidarną odpowiedzialnością oraz konsekwencjami dotyczącymi PIT.

Co trzeba wiedzieć o białej liście VAT?

  • Lista umożliwia sprawdzenie czy kontrahent jest czynnym płatnikiem VAT oraz jaki zgłosił numer rachunku bankowego, na który należy dokonać przelewów,
  • Dostępna jest na stronie Ministerstwa Finansów oraz Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG),
  • Informacje zamieszczone w białej liście VAT można wyszukiwać po danych firmy oraz po numerze rachunku bankowego kontrahenta,
  • Aby dokonać aktualizacji numeru rachunku swojego ,przedsiębiorstwa, należy złożyć wniosek NIP-8 / NIP-2 – w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych przedsiębiorcy dokonują aktualizacji przez CEIDG,
  • Tylko do 31 grudnia 2019 r. dokonywanie opłat na rachunek inny niż podany w wykazie nie wiąże się z sankcjami.

Split payment

Kolejną zmianą jest mechanizm podzielonej płatności, który zacznie obowiązywać 1 listopada 2019 r. Split payment dotyczyć będzie około 150 grup towarów i usług dla wszelkich transakcji powyżej 15 tysięcy złotych i póki co odnosi się tylko do wybranych grup przedsiębiorców. Mechanizm ten stosować będą głównie przedsiębiorcy zajmujący się; usługami budowlanymi, paliwami opałowymi, złomem, surowcami wtórnymi, telefonami, telewizorami, węglem, czy wyrobami ze stali.

Obniżka PIT

1 października 2019 roku wejdzie w życie ustawa o niższym podatku PIT dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych. Podatek ten dotyczy osób mieszczących się w pierwszym progu podatkowym (dla osób zarabiających mniej niż 85 528 zł brutto rocznie) wynosić będzie nie 18, a 17 procent. Koszty uzyskania przychodu ulegną wzrostom, dlatego podatek PIT będzie płacony od niższej kwoty.

Jeden numer konta do rozliczeń z fiskusem

1 stycznia 2020 r. wejdą także w życie przepisy określające rozliczanie z fiskusem za pomocą indywidualnych rachunków bankowych. Podatnicy i płatnicy będą mogli regulować CIT, PIT, VAT i należności niepodatkowe.
Konto bankowe będzie przypisane do każdego podatnika osobno. Dojdzie zatem do zminimalizowania ryzyka niewłaściwego przekazania wpłaty przez podatnika.

Nowy JPK_VAT i likwidacja deklaracji VAT

W kwietniu 2020 roku ma wejść w życie ustawa o nowym pliku JPK_VAT przesyłanym elektronicznie. Dzięki temu rozliczanie podatku VAT będzie znacznie prostsze i zwalczy nadużycia podatkowe i wyłudzenia. Po zmianach podatnik nie będzie musiał osobno składać dwóch dokumentów (pliku JPK_VAT i deklaracji VAT). Plik obejmować będzie deklarację VAT i ewidencję VAT. Kolejną zaletą będzie rezygnacja z dołączania załączników do rozliczenia, tj. VAT-ZZ, VAT-ZD, VAT-ZT.

Faktura tylko do paragonu z NIP

Od 1 stycznia 2020 roku sprzedawca wystawi fakturę odbiorcy jedynie, jeśli paragon będzie zawierał NIP odbiorcy. Niestosowanie tego przepisu pociągnie za sobą sankcje wynoszące 100 procent kwoty podatku, która jest wskazana na fakturze. Przepisy nie będą natomiast dotyczyć usług taksówek osobowych. Jeśli zatem będziesz chciał wystawić fakturę do paragonu, pamiętaj że będzie to możliwe tylko gdy na paragonie występuje NIP kontrahenta.


Potrzebujesz pomocy z księgowością?

Formularz kontaktowy

Zostaw nam swój numer i/lub email, a skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe. Chętnie pomożemy Ci we wszystkich kwestiach księgowych! Kontakt: hello@keep-going.pl



Leave a Comment