Jak działają roboty Google i czym jest Googlebot?

Gootlebot to nazwa klienta użytkownika robota indeksującego Google, czyli programu służącemu do analizowania stron, który przemieszcza się od strony do strony za pomocą linków URL. Googlebot domyślnie działa jako wersja mobile, natomiast istnieje również i wersja robota indeksującego Google desktopowego. Jeśli Twoja strona internetowa posiada wersję mobilną to większość żądań indeksowania wysłanych zostanie przez robota mobilnego – w końcu mobile first!

Google posiada wiele różnych robotów, posiadających różne tokeny i działających w ramach różnych usług i narzędzi. Będąc właścicielem / developerem strony www prawdopodobnie będziesz określać sposoby indeksowania strony odnosząc się właśnie do robotów poprzez zastosowanie określonych reguł.

Czy można zidentyfikować podtyp Googlebota ideksującego?

Tak, każdy z Googlebotów ma swoją określoną nazwę i token, a także ciąg znaków. Naszą uwagę powinien zwrócić jednak fakt, że zarówno ideksujący Googlebot mobilny jak i desktopowy mają ten sam token. Nie możemy rozróżnić więc reguł dla robota indeksującego „Googlebot” ze względu na wersję mobilną i desktopową. Reguły możemy rozróżniać do botów o różnych tokenach.

Czy można przyspieszyć proces zaindeksowania mojej strony?

Tak. Jeśli dodałeś nową stronę lub dokonałeś w niej znaczących zmian, możesz przesłać żądanie zaindeksowania strony. Dokonaj tego przez Google Search Console, korzystając z zakładki „Sprawdzanie adresu URL”, następnie kliknij „poproś o zaindeksowanie”. Jeśli na stronie nie będzie żadnych błędów, zostanie dodana do kolejki indeksowania. Proces może potrwać kilka – kilkanaście dni.

Jeśli chcesz zaindeksować większą ilość stron naraz, prześlij zaktualizowaną mapę witryny.


Leave a Comment

Secured By miniOrange