Promesa zatrudnienia – co to jest, dla kogo i jak otrzymać

Promesa zatrudnienia może być dobrym rozwiązaniem zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. To swoisty rodzaj zabezpieczenia oraz deklaracja woli dla obu stron. Jeśli potrzebne są informacje, czym jest promesa, kto skorzysta na jej podpisaniu, w jakich przypadkach jest ona podpisywana i jak ja otrzymać, w poniższym artykule można znaleźć wszystkie informacje.

Czym jest promesa zatrudnienia?

Promesa zatrudnienia to umowa cywilno-prawna pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, a dokładniej mówiąc między firmą i osobą, która ma dopiero podjąć w niej pracę. Jej głównym założeniem jest deklaracja obu stron, że dane przedsiębiorstwo zobowiązuje się do zatrudnienia pracownika, a wspomniany pracownik do podjęcia pracy. W promesie powinny być uwzględnione wszystkie informacje na temat tego, na jakich warunkach oraz w jakim czasie dojdzie do rozpoczęcia pracy. Podsumowując, promesa jest po prostu gwarancją obu stron, że dojdzie do nawiązania stosunku pracy.

W przypadku kogo sprawdzi się promesa zatrudnienia?

Promesa zatrudnienia stosowana jest zazwyczaj w przypadku pracowników, którzy dopiero mają podjąć pracę, choć nie jest to regułą. Podpisują ją osoby mające pozostać za granicą lub wyjechać, a kraj wymaga poświadczenia, że będą pracowały. Promesa zatrudnienia to także doskonała gwarancja w przypadku zatrudniania osoby, która pracuje w danym momencie u innego pracodawcy. Wówczas promesa jest gwarancją zatrudnienia dla pracownika, który składa wypowiedzenie i będzie mógł rozpocząć pracę dopiero po zakończeniu okresu wypowiedzenia. Z kolei pracodawca ma pewność, że pracownik rozpocznie u niego pracę w danym terminie, może zakończyć rekrutacje i przygotować dla niego dane stanowisko.

Promesa dla pracownika, który już jest zatrudniony

Jak już wspomniano, promesę zatrudnienia stosuje się także w przypadku pracowników już pracujących dla danego pracodawcy. Mianowicie dotyczy to zazwyczaj osób, które pracują na umowę o pracę na czas określony i starają się o kredyt. Wiadomo, że taki rodzaj umowy może być dla banku argumentem o nieprzyznaniu kredytu. Wówczas pracodawca może wydać pracownikowi promesę zatrudnienia. Będzie ona miała dla banku wartość podobną jak umową o pracę na czas nieokreślony i może zdecydować o przyznaniu kredytu.

Jak otrzymać promesę zatrudnienia?

Otrzymanie promesy zatrudnienia zależy tak naprawdę od woli obu stron. Mianowicie i pracownik i pracodawca muszę wyrazić chęć podpisania jej. To także od nich zależy jakie informacje oraz zapisy mogą umieścić w danej promesie, jednak warto zadbać o to, żeby jej warunki były precyzyjne. Ułatwi to potem wciągnięcie konsekwencji w sytuacji, kiedy jedna ze stron nie dotrzyma warunków umowy. Warto pamiętać, że lepiej jest nie podpisywać promesy, kiedy nie jest się pewnym chęci podjęcia pracy lub zatrudnienia danej osoby.


Potrzebujesz pomocy z księgowością?

Formularz kontaktowy

Zostaw nam swój numer i/lub email, a skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe. Chętnie pomożemy Ci we wszystkich kwestiach księgowych! Kontakt: hello@keep-going.plLeave a Comment