Biała lista VAT – na czym polega i jak weryfikować kontrahentów?

Z dniem 1 września 2019 roku na stronie Ministerstwa Finansów pojawił się nowy wykaz podatników VAT, czyli tzw. biała lista. Baza ta ma ułatwić weryfikację potencjalnych kontrahentów. Przyjrzyjmy się, zatem bliżej białej liście VAT.

Czym jest biała lista VAT?

Biała lista podatników VAT to baza podatników VAT, występująca w wersji elektronicznej i bezpłatnej. Zawiera ona dane o podatnikach, którzy:

• są zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT bądź zwolnieni,
• nie zostali zarejestrowani lub też zostali wykreśleni z rejestru,
• ponownie zostali przywróceni jako podatnicy VAT.

Baza ta jest prowadzona przez Krajową Administrację Skarbową (KAS), a można ją znaleźć na stronie BIP Ministerstwa Finansów lub na stronie Centralnej Ewidencji i i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Pozostałe elementy białej listy podatników VAT

W wykazie tym ponadto znajdują się takie informacje o konkretnych podatnikach, jak:
• imię i nazwisko lub nazwa firmy;
• numery: PESEL, NIP, REGON, KRS;
• adres rejestracyjny lub adres stałego miejsca prowadzenia działalności, a w przypadku podmiotu niebędącego osobą fizyczną – adres siedziby;
• dane osób wchodzących w skład organu uprawnionego do reprezentowania danego podmiotu, prokurentów oraz wspólników, w tym ich numery identyfikacji podatkowej bądź numery PESEL;
• data oraz podstawa prawna rejestracji, udzielenia odmowy rejestracji lub też wykreślenia z rejestru czy przywrócenia rejestracji podatnika VAT;
• numery rachunków rozliczeniowych – co jest jednym z ważniejszych czynników, bowiem do tej pory nie trzeba było sprawdzać na jakie konto danego przedsiębiorcy jesteśmy zobowiązani dokonać zapłaty – wystarczyło samo zweryfikowanie czynnego VATu.

Biała lista VAT a weryfikacja kontrahentów

Zdaniem Ministerstwa Finansów biała lista podatników VAT znacznie ułatwi weryfikację potencjalnych kontrahentów. Rejestr tej bazy aktualizowany jest raz w ciągu doby w każdy dzień roboczy, a informacje o interesującym nas podmiocie będziemy mogli uzyskać do 5 lat wstecz.

Podatnicy mają możliwość składania wniosków o sprostowanie danych, które zostały zawarte w wykazie. Dotyczy to także numeru rachunku bankowego. A zatem, jeżeli podatnik przeleje pieniądze tego samego dnia, w którym sprawdził kontrahenta na białej liście podatników VAT, to wówczas będzie miał pewność, że trafiły one na właściwy rachunek. Z kolei, jeżeli dane zawarte w tym wykazie nie zostały zaktualizowane przez KAS, to podatnik, który dokonał przelewu na nieaktualny rachunek, nie poniesie z tego powodu konsekwencji podatkowych.


Potrzebujesz pomocy z księgowością?

Formularz kontaktowy

Zostaw nam swój numer i/lub email, a skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe. Chętnie pomożemy Ci we wszystkich kwestiach księgowych! Kontakt: hello@keep-going.pl



Leave a Comment