Wysokość składek ZUS w 2020 roku – ile wynoszą?

Każdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność lub zatrudniający pracowników jest zobowiązany do uiszczania składek do ZUS-u. Wysokość składek jest waloryzowana z każdym rokiem, aby była dostosowana do zmieniających się warunków panujących w gospodarce. W nadchodzącym roku 2020 przedsiębiorcy muszą być gotowi na podwyżkę równą 9,7% czyli o 127 zł.

Od czego zależy wysokość składek?

Wysokość składek ZUS zależy głównie od tego, jak w danym momencie kształtuje się średnie wynagrodzenie za pracę oraz płaca minimalna. W zależności od tego, jak są rozliczane składki, ich wysokość liczona jest w inny sposób. Oto najważniejsze założenia dotyczące obliczania wysokości składek:

  • jeśli składki są obliczane w standardowy sposób, wówczas podstawą do ich obliczenia jest kwota równa 60% przeciętnego wynagrodzenia, które jest prognozowane na dany rok,
  • jeśli składki są obliczane na zasadach preferencyjnych, wówczas podstawą jest minimalne wynagrodzenie w danym roku.

Jakie składki płaci przedsiębiorca?

Obowiązkiem przedsiębiorcy jest płacenie składek na ubezpieczenie społeczne. Obejmują one składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe. Są to obowiązkowe części składki. Obowiązkową częścią składki pozostaje także ubezpieczenie zdrowotne. Nieobowiązkową częścią ubezpieczenia jest składka chorobowa – można z niej zrezygnować.

Ile wyniosą składki Składki ZUS 2020?

Prognozowane przeciętne wynagrodzenie ma w 2020 roku wynieść 5 227 zł brutto, a co za tym idzie, jego 60% będzie równe 3136,20 zł. W związku z tym przewidywana wysokość składek będzie następująca:

  • Składka emerytalna – 612,19 zł, czyli będzie wyższa o 54,11 zł,
  • Składka rentowa – 250,90 zł, czyli będzie wyższa wzrost o 22,18 zł,
  • Składka na Fundusz Pracy – 76,84 zł, czyli będzie wyższa o 6,79 zł,
  • Składka chorobowa – 76,84 zł, czyli będzie wyższa o 6,79 zł,
  • Składka wypadkowa – 52,37 zł, czyli będzie wyższa o 4,62 zł.

Z kolei składka zdrowotna jest liczona od przeciętnego wynagrodzenia, a dokładniej od jego 75%. W związku z tym w 2020 roku będzie wynosić około 370 zł. W związku z tym całkowita suma wysokości składek ubezpieczeniowych będzie wynosić ok. 1 440 zł.


Potrzebujesz pomocy z księgowością?

Formularz kontaktowy

Zostaw nam swój numer i/lub email, a skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe. Chętnie pomożemy Ci we wszystkich kwestiach księgowych! Kontakt: hello@keep-going.plLeave a Comment