Prosta Spółka Akcyjna – dla kogo i od kiedy dostępna jako nowa forma prawna?

Ostatnimi czasy można słyszeć o możliwości wykorzystania formy, jaką jest Prosta Spółka Akcyjna. Przez niektórych jest ona uważana za bardzo ciekawe i praktyczne rozwiązane. W związku z tym warto dowiedzieć się, czym jest, w jakich przypadkach się sprawdzi i od kiedy można ją rejestrować. Poniżej odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Idea Prostej Spółki Akcyjnej

Prosta Spółka Akcyjna (w skrócie PSA) jest z założenia spółką, która ma łączyć zalety spółki z o.o. ze spółką akcyjną. Głównym celem założenia spółki miało być ułatwienie dla rozwoju startupów, czyli firm, które wprowadzają na rynek innowacyjne produkty. Ma być to ułatwieniem do założenia spółki, a także pozyskania funduszy na realizację projektów. Co więcej, ma zachęcać innowacyjne firmy do rozwoju w Polsce, a nie za jej granicami. Warto dodać, że ma być ona dostępna nie tylko dla startupów, ale dla wszystkich przedsiębiorców.

Założenia Prostej Spółki Akcyjnej – charakterystyka PSA

PSA ma być nowoczesnym rozwiązaniem dla innowacyjnych firm. W związku z tym ma ona odznaczać się następującymi cechami

  • brak barier wejścia na rynek, a dokładniej możliwość obniżenia kapitału zakładowego do kwoty równej 1 zł,
  • elastyczna struktura majątków spółki, związana m.in. z możliwością emitowania akcji bez wartości nominalnej, stawianie przede wszystkim na kapitał ludzki jako wartość,
  • głównym celem stworzenia spółki ma być wprowadzenie na rynek innowacyjnych metod (know-how), świadczenia usług i pracy,
  • prosta rejestracja elektroniczna,
  • elastyczność dla założycieli w odniesieniu do organów spółki,
  • pogodzenie interesów inwestora i założyciela,
  • brak statusu spółki publicznej,
  • brak obowiązku tworzenia rady nadzorczej.

Od kiedy można rejestrować Prostą Spółkę Akcyjną?

PSA będzie można założyć już w 2020 roku. Warto wiedzieć, że ustawa o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych z 19 lipca 2019 r. została już podpisana przez Prezydenta. Jej zapisy wejdą w życie 1 marca 2020 roku i właśnie wtedy będzie można skorzystać z możliwości założenia Prostej Spółki Akcyjnej. Warto dodać, że nie tylko założenie spółki jest proste, ale także jej likwidacja. Ma to na calu zapewnienie założycielom i inwestorom, że ich interesy są zabezpieczone, nawet jeśli biznes się nie powiedzie.

Dla kogo jest przeznaczona PSA?

Prosta Spółka Akcyjna została stworzona w ramach pakietu o nazwie “100 zmian dla firm – Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców“. Jak już wspomniano, tworzono ją z myślą, by ułatwić rozwój startupów, jednak z tego rozwiązania mogą korzystać także inni potencjalni przedsiębiorcy. Z uwagi na niski próg kapitału jest ona idealna dla początkujących przedsiębiorców. Na pewno skorzystają na niej osoby, które mają innowacyjny pomysł i szukają inwestorów do jego rozwoju. To także dobre rozwiązanie dla wszystkich rodzajów biznesu, które niosą ze sobą spore ryzyko niepowodzenia, a taki opis idealnie odzwierciedla większość startupów

Podsumowując, PSA jest innowacyjnym i jednocześnie prostym rozwiązaniem na miarę intensywnie rozwijającego się rynku. Może być ogromną szansą dla początkujących firm oraz inwestorów.


Potrzebujesz pomocy z rejestracją spółki lub wyborem formy prawnej?

Skontaktuj się z nami! Chętnie pomożemy Ci ze wszystkimi formalnościami. Oferujemy doradztwo, usługi biura rachunkowego, szkolenia, dostęp do naszej sieci partnerskiej i znacznie więcej!

Leave a Comment

Secured By miniOrange