Programy do samodzielnej księgowości online – co oferują?

Przed każdym przedsiębiorcą rozpoczynającym działalność gospodarczą staje dylemat, w jaki sposób prowadzić księgowość i jak prawidłowo rozliczać się z urzędami. W przypadku uproszczonej księgowości dla osób biegłych w tematach rozliczeń często pojawia się pytanie; czy korzystać z usług stacjonarnego biura księgowego, czy może zdecydować się na tańszą, samodzielną księgowość? Wielu przedsiębiorców obawia się ostatniego rozwiązania ze względu na brak asysty, doradztwa i nadzoru biegłych specjalistów, dlatego przybliżamy na czym to polega.

Czym jest księgowość online?

Księgowość online to księgowość internetowa prowadzona w oparciu o gotowe aplikacje rachunkowe. Przeznaczona jest dla mikro i małych firm, tylko nieliczne aplikacje są tak rozbudowane, by obsługiwać średnie firmy. Wszystkie jednak wymagają ogólnej znajomości prawa podatkowego i ustawy o księgowości.

Zdecydowanie księgowość online dla małych firm jest atrakcyjna cenowo, oszczędność ok. 200-500 zł pozwala na obniżenie kosztów działalności.

Niektórzy przedsiębiorcy obawiają się, że obsługa księgowości online wymaga sporej wiedzy z zakresu podatków, przepisów prawnych itp. Często podstawowe szkolenia pozwalają zdobyć wystarczającą wiedzę do prowadzenia uproszczonej księgowości bez biura rachunkowego. Jednak bez odpowiedniego przygotowania prowadzenie księgi przychodów i rozchodów może być dużym wyzwaniem.

Na czy polega księgowość online?

Księgowość online posiada odpowiednio rozbudowane moduły. Najważniejsze z nich to:

  • faktury – wystawianie i księgowanie – kosztów i sprzedaży,
  • magazyn – bieżące rozliczanie magazynu, przyjęcia, wydania i raporty stanów magazynowych,
  • kadry i płace – obliczanie wynagrodzeń pracowników,
  • deklaracje do US i ZUS – łącznie z JPK,
  • CRM – umożliwia analizę kontaktów z klientami.

Oczywiście są programy o bardziej rozbudowanych funkcjach, które pozwalają przedsiębiorcy na wykonywanie dodatkowych analiz i działań.

Przegląd aplikacji do rachunkowości online

Aplikacji internetowych do prowadzenia księgowości jest bardzo dużo. Oferują one różny zakres obsługi księgowości. Jedne proponują tylko fakturowanie, inne dodatkowo ewidencjonowanie KPiR. Jedne mają interfejs bardzo prosty, inne nieco bardziej skomplikowany. Większość z nich oferuje darmowe testowanie programu przez 30 dni – i warto z tej opcji skorzystać. Pozwoli to na poznanie podstawowych funkcji programu, obsługi i dodatkowych możliwości.

W celu ułatwienia dokonania wyboru prezentujemy 4 najpopularniejsze aplikacje do księgowości online:

Fakturownia

Fakturownia – aplikacja głównie do wystawiania faktur, w opcji standard nie prowadzi księgowości online, ograniczona ilość magazynów i użytkowników.

iFirma

iFirma – ceny porównywalne do stacjonarnych biur rachunkowych, w zależności od pakietu limitowana ilość faktur.

wFirma

wFirma – program do fakturowania, księgowość online dodatkowe opłaty za moduły płace i magazyn.

Sistim

Sistim – nowoczesna aplikacja do prowadzenia KPiR lub KP, bardzo rozbudowana funkcjonalnie, zintegrowana z elektronicznymi rozliczeniami z US i ZUS, nie ma limitów faktur, magazynów i użytkowników, pomoc techniczna 24 h na dobę, abonament miesięczny.

Księgowość online jest coraz częściej wybieraną formą rozliczeń z urzędami oraz kontrahentami, pozwala na bieżące śledzenie przepływu środków, ponoszonych kosztów i osiąganych dochodów. Wybierając aplikację trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na oferowane funkcje w pakietach, by potem nie okazało się, że pełne prowadzenie księgowości online wymaga korzystania z kilku odrębnych programów internetowych.


Potrzebujesz pomocy z księgowością?

Formularz kontaktowy

Zostaw nam swój numer i/lub email, a skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe. Chętnie pomożemy Ci we wszystkich kwestiach księgowych! Kontakt: hello@keep-going.plLeave a Comment

Secured By miniOrange