Mały ZUS Plus 2020 dla przedsiębiorców – co się zmieni?

Od 2020 roku wchodzi w życie Mały ZUS plus, który odnosić się będzie do mikroprzedsiębiorców. Z takiej opcji skorzystają właściciele firm, których przychód w 2019 roku nie przekroczył 120 tys. zł.

Mały ZUS dotychczas

Aktualnie z małego ZUS-u w 2019 roku korzystały firmy, których przychód średni w miesiącu w 2018 nie przekroczył 2,5-krotności wynagrodzenia minimalnego (czyli 63 tys. złotych rocznie). Nowe przepisy dotyczyć będą większej liczby przedsiębiorców.

ZUS plus 2020

Rząd przyjął projekt ustawy o małym ZUS-ie, z którego skorzystać będą mogły małe firmy. Dzięki temu zyskają możliwość płacenia niższych składek na ubezpieczenie społeczne, które będą odpowiadały osiąganym przychodom. Okazuje się, że dotychczasowe składki mocno uderzają w portfele małych firm, z czym nie zawsze sobie radzą przedsiębiorcy. Stałe składki, które nie zależały od wysokości przychodów były ogromną przeszkodą dla rozwoju najmniejszych firm, co niejednokrotnie prowadziło do bankructwa.

ZUS plus to projekt rządowy, który ma na celu wspomóc niewielkie firmy. Skorzystają z niego setki firm, a przepisy mają wejść w życie już od nowego roku.


Potrzebujesz pomocy z księgowością?

Formularz kontaktowy

Zostaw nam swój numer i/lub email, a skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe. Chętnie pomożemy Ci we wszystkich kwestiach księgowych! Kontakt: hello@keep-going.plLeave a Comment