Druk NIP-7 wypełniają osoby fizyczne będące podatnikami lub płatnikami w celu identyfikacji bądź aktualizacji swoich danych osobowych. Ponadto składają je tylko i wyłącznie osoby, które nie są zarejestrowane w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej), ale z potrzebują uzyskać numer identyfikacji podatkowej (NIP). W jaki sposób i kiedy złożyć formularz NIP-7? Sprawdź i dowiedz się co jeszcze warto wiedzieć.
Zgłoszenie identyfikacyjne NIP-7 – dla kogo
Służy ono do uzyskania numeru identyfikacyjnego NIP lub aktualizacji danych, podatnikom nie podlegającym wpisowi do CEIDG w następujących przypadkach:
- prowadzenia działalności gospodarczej jako np. wspólnik spółki jawnej lub partnerskiej,
- podlegania rejestracji jako podatnik VAT,
- zarejestrowanych podatników VAT.
Ponadto formularz NIP-7 powinny złożyć osoby, które:
- nie mają numeru PESEL (cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka),
- są płatnikami podatków (np. zatrudniają pomoc domową),
- są płatnikami na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Warto podkreślić, że druk NIP-7 może być składany wielokrotnie, kiedy zajdzie taka potrzeba i nie są z tym związane żadne opłaty o ile nie korzysta się z pełnomocnictw. NIP- 7 służy również do aktualizacji wszelkich informacji dotyczących danej osoby fizycznej będącej podatnikiem lub płatnikiem nie podlegającym wpisowi do CEIDG. Owa aktualizacja danych może dotyczyć na przykład zmiany:
- adresu zamieszkania,
- numeru seryjnego dowodu osobistego,
- numeru rachunku bankowego
Na złożenie wniosku ma się 7 dni, od momentu wystąpienia zmian.
Sposoby i terminy składania formularza NIP-7
Wypełniony i podpisany druk NIP-7 składa się do naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania (nie zameldowania) i można to zrobić:
- osobiście,
- listem poleconym,
- przez Internet, ale będzie w tym wypadku niezbędne posiadanie elektronicznego podpisu.
Formularz NIP-7 należy złożyć:
- przed wykonaniem pierwszej czynności związanej ze swoją działalnością w przypadku kiedy jest się objętym podatkiem od towarów i usług lub podatkiem akcyzowym,
- nie później niż w terminie przewidzianym do złożenia pierwszej deklaracji, zeznania czy też informacji bądź oświadczenia, albo wraz z wykonaniem pierwszej wpłaty podatku lub zaliczki na podatek w przypadku kiedy jest się płatnikiem lub podatnikiem innym niż VAT podatków.
NIP-7 – procedury
Urząd Skarbowy wydaje potwierdzenie nadania numeru identyfikacji podatkowej, gdy złożony wniosek jest poprawny. NIP zostaje nadany zwykle w ciągu 3 dni od momentu otrzymania poprawnie wypełnionego zgłoszenia identyfikacyjnego.
Unieważnienie bądź uchylenie NIP może nastąpić kiedy Urząd ustali, że:
- ma się więcej nić jeden numer NIP,
- posiada się numer wydany na podstawie fałszywych danych.