Czy i kiedy nastąpi zniesienie obowiązkowych składek ZUS?

Projekt budżetu na rok 2020 jest związany ze zniesieniem limitu 30-krotności dotyczącego składek ZUS. Taka zmiana może spowodować dodatkowy dochód dla nawet o kilka miliardów złotych. Czego dotyczy plan budżetowy na przyszły rok?

Plan budżetowy

Budżet na przyszły rok określa zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na rentowe i emerytalne ubezpieczenie. Ta kwestia odnosi się do limitu dochodów, po którego przekroczeniu nie będzie się płacić składek na ZUS. Okazuje się, że jest to trzydziestokrotność przeciętnego określonego wynagrodzenia w gospodarce. W roku 2020 byłoby to około 156 tysięcy złotych (brutto). Warto podkreślić jednak, że ostateczna decyzja należy do Sejmu.

Zniesienie obowiązkowych składek ZUS

Zniesienie składek ZUS odnosiłoby się jedynie do danej grupy ogółu zatrudnionych osób. Szacuje się, że liczba tych osób to ok. 350 tysięcy.
Prognozowane dochody z tym związane odnoszą się do dodatkowych środków pieniężnych, które wpłynęłyby do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (z którego ZUS wypłaca emerytury). Z tym związany będzie mniejszy poziom dotacji z budżetu państwa, która ma załatać deficyt w FUS.

Zniesienie obowiązkowego limitu składek na ZUS może dawać pewne korzyści, jednakże może też być barierą ograniczającą możliwość rozwoju naszej gospodarki w Polsce. Ostateczna decyzja zależy od Sejmu i podpisanych ustaw. Warto zauważyć, że w tym zakresie może dojść do zmian, dlatego warto na bieżąco śledzić poczynania polskiego rządu i podejmowane przez nich decyzje odnoszące się do składek ZUS.


Potrzebujesz pomocy z księgowością?

Formularz kontaktowy

Zostaw nam swój numer i/lub email, a skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe. Chętnie pomożemy Ci we wszystkich kwestiach księgowych! Kontakt: hello@keep-going.pl



Leave a Comment