Fintech jest pojęcie, które coraz częściej pojawia się w szerokiej świadomości konsumentów i internatów. Nie jest to przypadkowe zjawisko, ponieważ coraz większy rozwój technologi powoduje oraz rozwój rynku startupów sprawia, że powstają coraz to nowe mechanizmy. Czym jednak zatem jest fintech i dlatego staje się tak popularnym pojęciem?
Fintech – co to?
Fintech to pojęcie zupełnie nowe i choć pojawiło się już w latach 80 ubiegłego stulecia, to w przestrzeni publicznej zaistniało dopiero w XXI wieku, gdy upowszechnił się internet i smartfony, dając dostęp do szeroko pasmowego internetu, właściwie z każdego miejsca i o dowolnej porze.
W ogromnym skrócie fintech to nowy sektor gospodarki, w skład którego wchodzą przedsiębiorstwa z branży finansowej, a także technologicznej. Kształtują one nowe technologie, które mają na celu poprawienie codziennego korzystania z narzędzi finansowych swoim klientom. Zaprzęgnięcie do działania specjalnych algorytmów i wyspecjalizowanego oprogramowania komputerowego ma na celu zapewnienie łatwiejsze, co najważniejsze efektywniejszego zarządzanie posiadanym kapitałem finansowym, zarówno osobom prywatnym, jak i oczywiście przedsiębiorstwom.
Na czym polega działanie fintechów?
Dzięki fintechom możliwe jest pominięcie np. placówek bankowych w przypadku załatwiania spraw formalnych. Dzięki nim możliwe jest wnioskowanie o kredyt, realizowanie transakcji, finansowanie faktur czy też zwykłe załatwianie innych formalności. Fintechy umożliwiają realizowanie płatności przy pomocy smartfona, sprawdzanie przy jego pomocy stanu środków finansowych, czy też pozyskiwania nowych środków finansowych na prowadzenie działalności biznesowej. Oprócz tego dają możliwość inwestowania, kupowania polis, czy też nawet pozyskiwania wsparcia dobroczynnego.
Podsumowując, zakres działalności fintechów to:
- płatności internetowe i e-banki,
- analiza danych np. BIK,
- platformy afiliacyjne,
- sklepy pożyczkowe,
- faktoring online,
- kantory online.
Jak poznać, które z przedsiębiorstw będzie fintechem? Czy wystarczy, że będzie zajmowało się finansami? Nie do końca, choć jest to jeden z koniecznych warunków. Fintechem bowiem określa się przedsiębiorstwo, które opiera swoją działalność na usługach finansowych, lecz do realizacji tych usług wykorzystuje nowoczesne rozwiązania internetowe.
Fintechy to w głównej mierze nowe i młode firmy, które powstały stosunkowo niedawno. Dzięki nowym rozwiązaniom informatycznym, a także nowym możliwością, które otworzyły się dzięki internetowi i upowszechnieniu smartfonów, zyskały one możliwość wybicia się i wejścia na trudny rynek finansowy.
Przykłady fintechów
I. Płatności
DotPay
Zakupy w sklepie internetowym powinny być przede wszystkim bezpieczne i szybkie. Obydwa te czynniki zapewnia usługa Dotpay.
Dotpay to po prostu usługa płatności, która hołduje szybkim zakupom w sieci. Za wszystkie towary płaci się kartą, przelewem lub poprzez SMS. Oczywiście najpierw trzeba wypełnić stosowny formularz, a potem można buszować po sklepie internetowym. Dotpay przesyła potwierdzenie wpłaty za zakupioną rzecz zarówno do sklepu, jak i do klienta. Zyskują na tym obie strony, bo transakcja za pomocą Dotpaya przebiega błyskawicznie i niemal intuicyjnie.
SkyCash
Pobranie aplikacji mobilnej SkyCash na smartfona umożliwia szybkie płatności gdziekolwiek jesteś, bez stania w długich kolejkach i szukania drobnych. Przy pomocy SkyCash możesz doładować telefon lub grę. Płatności są proste i intuicyjne w obsłudze. Jeżeli szukasz sposobu na to, by wygodnie płacić za bilety kolejowe, komunikację miejską czy parkowanie, doskonałym rozwiązaniem może być skorzystanie z usługi SkyCash.
II. Faktoring

Jesteś właścicielem spółki i chcesz zachować płynność finansową? Jeśli masz długie terminy opłacania faktur, dobrym rozwiązaniem okaże się SMEO czuli faktoring online. Dzięki SMEO Twoja firma zyska szereg korzyści – najważniejszą jest możliwość błyskawicznego otrzymania pieniędzy z faktur przy minimum formalności i prowizji.
III. Kredyty

Wonga to system szybkich pożyczek ratalnych, stanowiących alternatywę dla chwilówek. Aby otrzymać pożyczkę należy określić wysokość pożyczki i preferowany czas spłaty, następnie podać swoje dane i wysłać formularz online. Decyzja kredytowa realizowana jest w ciągu kilku minut.