Jak zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet? Czyli S24 krok po kroku

Najpopularniejszą formą spółki kapitałowej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Dzieje się tak głównie dlatego, że taka forma prawna pozwala właścicielom zachować bezpośredni nadzór nad spółką a jednocześnie ogranicza ich odpowiedzialność do raz wniesionego kapitału zakładowego (oczywiście z pewnymi wyjątkami). Taką spółkę można zarejestrować za pośrednictwem notariusza, ale od jakiegoś czasu także przez internet. Jak wygląda proces rejestracji online?

Cechy charakterystyczne spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością czyli popularna Sp. z o.o. to kapitałowa spółka handlowa posiadająca osobowość prawną. Może zostać zawiązana przez jednego lub wielu wspólników, zarówno przez osoby fizyczne, jaki i osoby prawne. Wyjątkiem jest jednak inna jednoosobowa spółka z o.o. Do założenia spółki wymagana jest wpłata kapitału zakładowego – minimum 5 tys. zł.

Rejestracja spółki z o.o. – tradycyjnie czy przez Internet?

Spółkę z o.o. rejestruje się w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz dodatkowo zgłasza do Urzędu Skarbowego korzystając z przeznaczonego do tych celów formularza NIP-8. Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w sposób tradycyjny wymaga między innymi wcześniejszego sporządzenia umowy spółki i to w formie aktu notarialnego. I tym krokiem właśnie rożni się od rejestracji przez internet. Rejestrując sp. z o.o. online przez S24 nie trzeba posiadać aktu notarialnego z umową spółki, można nawet nie posiadać jeszcze gotowej umowy spółki, a zamiast tego skorzystać z dostępnego w procesie rejestracji wzoru. To duże uproszczenie i ułatwienie, jednak trzeba pamiętać, że przez Internet zarejestrować sp. z o.o. mogą jedynie wspólnicy posiadający podpis kwalifikowany, lub Profil Zaufany by móc zatwierdzić umowę spółki i dokumenty rejestracyjne.

Rejestracja spółki z o.o. online (S24) krok po kroku

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odbywa się w systemie eKRS i nie jest specjalnie skomplikowana. Wymaga jednak by wszyscy wspólnicy posiadali w nim konta eMS, a jeżeli ten warunek nie jest spełniony, muszą sobie takie konta założyć. Następnie rejestracja przebiega w następujących krokach:

  1. Przygotowanie niezbędnych danych i wprowadzenie ich do formularza wniosku w systemie. W systemie trzeba podać nazwę rejestrowanej spółki (bez rozszerzenia o formie prawnej), dane adresowe spółki, listę wspólników oraz członków zarządu. Rejestrując spółkę przez internet trzeba też wybrać odpowiedni sąd rejestrowy, stosowny do siedziby spółki. System poprosi również o zdefiniowanie przedmiotu działalności spółki według kodów PKD.
  2. Wygenerowanie dokumentów i wniosków, a następnie podpisanie ich w systemie. Dokumenty w momencie generowania każdorazowo można jeszcze podejrzeć i zweryfikować ich poprawność. Następnie dokumenty podpisuje się przy użyciu Profilu Zaufanego lub podpisu kwalifikowanego. Co ważne każdy ze wspólników musi się podpisać pod tym wnioskiem korzystając z własnego konta eMS lub podpisu elektronicznego. Po podpisaniu wszystkie dokumenty można zapisać i zachować w swoim własnym archiwum elektronicznym, lub wydrukować.
  3. Opłacenie wniosku też odbywa się w formie elektronicznej. Do opłacenia jest zarówno wpis do KRS jak i publikacja w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Dodatkowo przez operatora płatności pobierana jest zwykle niewielka opłata manipulacyjna.
  4. Złożenie wniosku następuje już automatycznie w systemie eMS. Warto jednak wiedzieć, że wnioski przekazywane są do właściwych sądów rejestrowych tylko w dni robocze w czasie pracy urzędu.
  5. Po złożeniu wnioski i zarejestrowaniu Sp. z o.o. warto pamiętać o tym, że w ciągu 7 dniu każdy ze wspólników musi złożyć oświadczenie o wniesieniu wkładu pieniężnego na pokrycie kapitału zakładowego. W ciągu 14 dni od zawiązania spółki trzeba się też zgłosić do urzędu skarbowego z odpowiednio wypełnioną deklaracją PCC i uiścić podatek. Wynosi on 0,5% od wartości kapitału zakładowego pomniejszonego o koszty wpisu do KRS i publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

S24 FAQ

Jakie rodzaje spółek mogę założyć online przez S24?

Przez serwis S24 możliwa jest rejestracja do KRS:

  • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Sp. z o.o.),
  • spółki jawnej (Sp.J.)
  • spółki komandytowej (Sp.k.).

Czy wpis do KRS jest płatny?

Tak, opłata wynosi 350 zł


Potrzebujesz pomocy z rejestracją spółki? Skontaktuj się z nami!

Napisz do nas! Chętnie opowiemy jak możemy Ci pomóc!
hello@keep-going.pl

Leave a Comment